آرژنین

ال آرژنین

ال-آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری است که پیش ساز نیتریک اکسید محسوب می شود و سبب گشادی عروق شده و این امر خون‌ رسانی به اندام‌ هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند را تسهیل می کند و در نتیجه می‌تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت‌ های هوازی افزایش دهد. همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکال‌ های آزاد از خون ، بهبود عملکرد سیگنال‌ های سلول‌ های عضلانی ، رها سازی هورمون رشد ، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

بدنسازان به دلیل خاصیت تعدیل نمک به مکمل آرژنین علاقه مند هستند ، زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود تا بدن ظاهری نرم و پف‌ آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد برآمدگی به نظر برسند. مکمل آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه‌ های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است. این پروسه‌ ها شامل ترشح هورمون‌ ها ، افزایش تولید هورمون رشد ، پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض می باشد. آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشار خون انجام می‌دهد.

به همین دلیل مکمل آرژنین می‌تواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود. از آنجایی که آرژنین پیش ساز نیتریک اکسید هست ، به عنوان داروی تقویت قوای جنسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. آرژنین همچنین تولید کلاژن را در بدن تقویت می‌کند که فرآیند التیام زخم‌ ها را تسریع کرده ، برای سوخت و ساز ماهیچه‌ ها حیاتی بوده و با کاهش چربی بدن به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین از آن برای درمان ناباروری آقایان نیز استفاده شده است.

لینک:آرژنین-arginine